Catre:
BURSA DE VALORI BUCURESTI S.A.
AUTORITATEA DE SUPRAVEGHERE FINANCIARA
RAPORT CURENT 40/2026
Intocmit in conformitate cu Legea nr. 24/2017 privind emitentii de instrumente financiare si operatiuni de piata, Regulamentul ASF nr. 5/2018 privind emitentii de instrumente financiare si operatiuni de piata, si/sau Codul Bursei de Valori Bucuresti.
|
Data raportului
|
31.08.2026
|
|
Denumirea societatii
|
Sphera Franchise Group SA
|
|
Sediul social
|
Bucuresti, Romania
|
|
Adresa
|
Calea Dorobantilor nr. 239, et. 2, Bucuresti Sector 1
|
|
Telefon / Fax
|
+40 21 201 17 57 / +40 21 201 17 59
|
|
Email
|
investor.relations@spheragroup.com
|
|
Nr. inreg. la ONRC
|
J2017007126404
|
|
Cod unic de inregistrare
|
RO 37586457
|
|
Capital social subscris si varsat
|
580.101.930 RON
|
|
Numar total de actiuni
|
38.673.462
|
|
Simbol
|
SFG
|
|
Piata de tranzactionare
|
Bursa de Valori Bucuresti, Segmentul Principal, Categoria Premium
|
Evenimente importante de raportat: Rezultate financiare pentru S1 2026
Sphera Franchise Group a inregistrat vanzari in restaurante de 376,6 milioane RON in T2 2026, in scadere cu 1,6% fata de aceeasi perioada a anului anterior, evolutie care reflecta un comportament mai prudent al consumatorilor pe pietele in care Grupul este prezent, in special in Romania, unde sentimentul de consum s-a mentinut la un nivel scazut, pe fondul incertitudinii politice asociate guvernului interimar si al evolutiei contextului fiscal. Cu toate acestea, Grupul a mentinut o performanta rezilienta, vanzarile in restaurante din S1 2026 inregistrand o crestere de 1,2% fata de aceeasi perioada a anului anterior, sustinuta de contributia restaurantelor deschise in ultimele douasprezece luni, in special sub brandul Taco Bell, precum si de extinderea continua a intregii retele de restaurante.
Romania a ramas cea mai mare piata a Grupului, generand vanzari in restaurante de 322,1 milioane RON in T2 2026, in scadere cu 1,6% fata de aceeasi perioada a anului anterior, in timp ce la nivelul S1 2026 a inregistrat o crestere de 1,5%. Italia a contribuit cu 44,7 milioane RON in T2 2026, in scadere cu 7,6% fata de anul anterior, evolutie care reflecta conditiile mai dificile din piata si impactul inchiderii restaurantelor din Verona Piazza delle Erbe si Gara Centrala din Bari. Republica Moldova a inregistrat cea mai puternica dinamica de crestere la nivelul Grupului, cu vanzari in restaurante in crestere cu 43,9% fata de anul anterior, pana la 9,8 milioane RON in T2 2026, sustinute de contributia restaurantelor nou deschise si de redeschiderea, la inceputul T2 2026, a restaurantului Chisinau MallDova, in noua locatie. Astfel, Romania a reprezentat 85,5% din totalul vanzarilor in restaurante in T2 2026, Italia 11,9%, iar Republica Moldova 2,6%.
La nivel de brand, KFC a generat vanzari in restaurante de 323,1 milioane RON in T2 2026, reprezentand o scadere de 2,2% fata de aceeasi perioada a anului anterior, pe fondul unei cereri mai temperate din partea consumatorilor pe principalele piete ale Grupului, continuand totodata sa reprezinte segmentul de baza al acestuia. Pizza Hut a contribuit cu 23,7 milioane RON, in scadere cu 9,5% fata de aceeasi perioada a anului anterior, brandul continuand sa opereze intr-un context dificil pentru segmentul casual dining, concomitent cu avansarea procesului de optimizare a retelei de restaurante. Taco Bell a ramas brandul consacrat cu cea mai rapida crestere din portofoliul Grupului, inregistrand o crestere a vanzarilor de 10,4% fata de aceeasi perioada a anului anterior, pana la 28,7 milioane RON, sustinuta de contributia restaurantelor deschise in ultimele douasprezece luni. Cioccolatitaliani a generat vanzari in restaurante de 1,1 milioane RON in trimestrul analizat, ca urmare a dezvoltarii graduale a conceptului odata cu deschiderea celei de-a doua locatii din Italia.
In T2 2026, cheltuielile la nivelul restaurantelor au scazut cu 3,2% fata de aceeasi perioada a anului anterior, pana la 344,6 milioane RON, intr-un ritm mai accelerat decat scaderea vanzarilor in restaurante. Astfel, cheltuielile la nivelul restaurantelor au reprezentat 91,5% din vanzari, pondere in scadere cu 1,5 puncte procentuale comparativ cu T2 2025. Aceasta imbunatatire a fost sustinuta de o gestionare riguroasa a costurilor in majoritatea categoriilor de cheltuieli operationale, in pofida investitiilor continue in marketing si in vizibilitatea brandurilor.
Ca urmare a gestionarii eficiente a costurilor, profitul operational la nivelul restaurantelor a crescut cu 20,0% fata de aceeasi perioada a anului anterior, pana la 32,5 milioane RON, in timp ce marja aferenta s-a imbunatatit cu 1,6 puncte procentuale, la 8,6%. Cheltuielile generale si administrative (G&A) au crescut cu 4,8% de la an la an, pana la 17,8 milioane RON, iar profitul operational a avansat cu 45,3% fata de T2 2025, pana la 14,7 milioane RON, marja operationala imbunatatindu-se la 3,9%, comparativ cu 2,6% in T2 2025.
La nivelul primelor sase luni din 2026, Sphera Franchise Group a generat vanzari in restaurante de 754,5 milioane RON, in crestere cu 1,2% fata de aceeasi perioada a anului anterior, in timp ce alte venituri din restaurante s-au ridicat la 1,4 milioane RON. Cresterea vanzarilor a fost sustinuta de contributia restaurantelor deschise recent, in special sub brandul Taco Bell, precum si de performanta rezilienta a pietei din Romania in prima jumatate a anului, in pofida unui context de consum mai temperat in trimestrul al doilea.
La nivel de brand, KFC a generat 647,4 milioane RON, reprezentand 85,8% din totalul vanzarilor in restaurante si o crestere de 0,9% fata de aceeasi perioada a anului anterior. Pizza Hut a contribuit cu 50,0 milioane RON, in scadere cu 6,3% de la an la an, pe masura ce brandul a continuat procesul de optimizare a retelei de restaurante. Taco Bell a ramas brandul consacrat cu cea mai rapida crestere din portofoliul Grupului, generand 55,7 milioane RON, in crestere cu 11,3% fata de anul anterior, ca urmare a contributiei restaurantelor deschise in ultimele douasprezece luni. Cioccolatitaliani a contribuit cu 1,4 milioane RON, pe fondul dezvoltarii continue a conceptului in urma deschiderii celei de-a doua locatii din Italia.
Cheltuielile la nivelul restaurantelor au crescut cu 0,9% fata de aceeasi perioada a anului anterior, pana la 698,1 milioane RON, intr-un ritm inferior celui de crestere a vanzarilor. Astfel, cheltuielile la nivelul restaurantelor au reprezentat 92,5% din vanzari, pondere in scadere cu 0,3 puncte procentuale comparativ cu S1 2025, ca urmare a mentinerii disciplinei operationale si a controlului eficient al costurilor la nivelul intregii activitati.
Cheltuielile generale si administrative (G&A) au scazut cu 1,6% fata de aceeasi perioada a anului anterior in S1 2026, pana la 32,5 milioane RON, pe fondul preocuparii constante a Grupului pentru optimizarea costurilor la nivelul sediului central. Ca pondere in vanzari, cheltuielile G&A s-au imbunatatit cu 0,1 puncte procentuale fata de anul anterior, ajungand la 4,4% in S1 2026. Profitul din exploatare a crescut cu 12,2% de la an la an, pana la 25,4 milioane RON.
EBITDA la nivelul Grupului s-a situat la 52,4 milioane RON in S1 2026, in crestere cu 2,3% fata de aceeasi perioada a anului anterior, in timp ce EBITDA normalizata, excluzand costurile nerecurente, s-a ridicat la 52,5 milioane RON, in scadere cu 0,6% de la an la an.
Costurile financiare nete au crescut cu 36,6% fata de aceeasi perioada a anului anterior, de la 4,0 milioane RON in S1 2025 la 5,5 milioane RON in S1 2026, in principal ca urmare a pierderilor din diferente de curs valutar generate de evolutia nefavorabila a acestuia. Cu toate acestea, pe fondul imbunatatirii rezultatelor operationale, profitul inainte de impozitare a crescut cu 6,9% de la an la an, pana la 20,0 milioane RON. Cheltuiala cu impozitul pe profit a crescut cu 5,3% fata de anul anterior, ca urmare a rezultatelor imbunatatite, pana la 6,4 milioane RON. Astfel, profitul net a crescut cu 7,8% de la an la an, ajungand la 13,6 milioane RON in S1 2026. Excluzand elementele nerecurente, profitul normalizat aferent perioadei s-a ridicat la 13,7 milioane RON, in scadere cu 22,6% fata de aceeasi perioada a anului anterior, in timp ce EBITDA normalizata a ajuns la 52,5 milioane RON, mentinandu-se relativ stabila comparativ cu primele sase luni din 2025, cu o marja EBITDA normalizata de 7,0%.
Datele prezentate mai sus exclud impactul adoptarii IFRS 16.
Conferinta telefonica
Teleconferinta pentru prezentarea rezultatelor financiare la 30 iunie 2026 va avea loc in data de 31 august 2026. Teleconferinta va avea loc in limba engleza si este deschisa tuturor partilor interesate. Conferinta telefonica va avea loc prin intermediul Microsoft Teams, iar detaliile de conectare sunt furnizate mai jos:
Teleconferinta SFG Rezultate S1 2026, in limba Engleza
31.08.2026, ora 12:00 | Apasati aici pentru a va conecta la teleconferinta
Meeting ID: 392 046 626 394 992| Parola: Mg2Md2VP
Adauga in Outlook (Live) | Adauga in Outlook (Office365) | Adauga in Gmail Calendar | Adauga in Yahoo Calendar
Disponibilitate raport
Situatiile financiare consolidate interimare simplificate ale Grupului pentru perioada de sase luni incheiata la 30 iunie 2026 (neauditate), insotite de Raportul Administratorului, sunt disponibile pe site-ul companiei, www.spheragroup.com, la sectiunea Relatia cu Investitorii, pe profilul emitentului pe site-ul Bursei de Valori Bucuresti, www.bvb.ro, precum sunt anexate si prezentului raport curent.
|
DIRECTOR GENERAL
|
DIRECTOR FINANCIAR
|
|
Calin Ionescu
|
Valentin Budes
|